İKİNCİ BAHAR

İkinci baharHüseyin amcayı babamın hastanede yattığı süreçte tanıdım. Biz neredeyse 10 günü aşkın bir süredir hastanedeydik o geldiğinde. Refakat günlerinde yani, gün aşırı hastaneye gidiyordum. Yine bir refakat günümde yanımızdaki yataktaki hastanın taburcu olduğunu öğrendim yerine Hüseyin amca gelmişti...

86 yaşında görmüş geçirmiş, bir insan melek. İyileşmek üzere o yatağı bu kez Hüseyin amca doldurmuştu. Sakin ve sessiz görüntüsünün ardında kalbinden dolan taşan bir sevgiyle karşılaştım. Hiç bir şey söylemesine gerek yoktu. Sadece bir bakışıyla gülümsemesiyle bunu hissetmemek olanaksızdı.

Hastane odaları farklı bir enerji taşır. Orada insanları birbirinden ayıran farklı rahatsızlıklarıdır ve hepsinin tek bir amaçları vardır; bir an evvel iyileşmek ve evlerine taburcu olmak. Bir de hastanelerin olmazsa olmazı hasta ziyaretleridir. Kim gelirse gelsin, yeter ki gelsinler. Hatırlanmak, anımsanmak, değer verilmek, sevildiğini bilmek hastaları motive eder. Kim bilir belki de iyileşmelerine katkısı vardır bu ziyaretlerin.

Ertesi gün ziyaret günü geldi çattı. Her hasta kendi yakınını beklemeye koyuldu belli belirsiz… Hüseyin amca ise tatlı bir telaş içindeydi. Traşını oldu, üstünü değiştirdi ve hazırdı. Sanki yatakta genç ve yakışıklı bir delikanlı edasında beklemekteydi.

Kendimi tutamadım ve sordum:

- Bu gün kimi bekliyorsun Hüseyin amca? Gülümseyerek cevap verdi.
- Eşimi bekliyorum dedi, çocuklar getirecek onu, rahatsız yalnız gelemez. Sesinde eşini özlediğinin ifadesi vardı o bunu söylemese de anlaşılıyordu. Öylesine şeffaf öylesine açıktı ki...

Artık beni de bir meraktır aldı, eşini bende bekler oldum... Ben bu düşünceler içerisindeydim ki çok zaman geçmedi. Odanın kapısı açıldı ve tekerlekli iskemlede yüzünde gülücükleriyle yaşlı bir teyze çocuklarının refakatinde içeri girdi. Tanıştık; Nur teyze 85 yaşındaydı. Adı gibi nur yüzlü... Nur teyzenin iskemlesi Hüseyin amcanın yanına yanaştı. Bedenini güçlükle kaldırdı Nur teyze ve kucaklaştılar.

Gördüklerim karşısında gözyaşlarıma engel olamadım. O kucaklaşmada öyle derin bir sevgi ve özlenmişlik vardı ki. Son zamanlarda belki hasret kaldığımız sevgi paylaşımıydı gördüklerim. Hani hiç bir şarta bağlı olmaksızın, içinde hiç bir beklentiyi barındırmayan, sadece gönülden. Neredeyse artık sadece filmlerde yada romanlarda şahit olduğumuz tarzda bir sevgi gösterisiydi.

Daha sonra baş başa cam kenarına geçtiler ve koyu bir sohbete başladılar. Sanki hastanede değillerdi, sanki yalnız ikisi vardı, baş başaydılar. Ben yine dayanamadım ve aralarına katılarak gördüklerim karşısında duygularımı ifade ettim ve sormaya devam ettim. Hüseyin amca yanıt verdi büyük bir coşkuyla:n

- Biz ikinci baharımızı yaşıyoruz dedi.
- İkinci bahar derken neyi kastediyorsunuz? diye sordum
- Biz 62 yıldır evliyiz dedi. İlk 50 yıl birinci baharımızdı. 50 yıldan sonraki bölüme ikinci bahar adını verdik.

62 yıl yarım asırdan fazla bir süre. Onlar için şimdi bir an sadece... Onları seyrederken fark ettiklerim koşulsuz sevgi ve aşktı. Belli ki birlikteliklerinin ilk yıllarında ektikleri sevgi tohumları bu gün koşulsuz sevgiyi ve aşkı yaşatır olmuştu.

Sohbetlerimi sürdürdükçe onlar hakkında daha çok bilgi ediniyordum. 62 yıl önce birbirleriyle tanışarak evlenmişlerdi. Üç tane çocukları olmuştu. İçlerinden birini elim bir trafik kazasında kaybetmişlerdi. Üstünden yıllar geçmiş olmasına rağmen içindeki yaraları hala kanıyordu besbelli. O gün diğer çocukları, torunlar bir aradaydılar. İki kişiyle başlayan aileleri oldukça genişlemişti.

Gördüklerim ve hissettiklerim bana günümüzde değerlerimizin nasıl yozlaştığını, bireysellik adına birliktelikleri nasıl yok ettiğimizi, menfaatlerin nasıl önem kazanır olduğunu, kendimize değer vermediğimiz için yaşamımızdaki insanlara da değer vermediğimiz gerçeğini fark ettirdi.

Artık maneviyat dünyasının yerini son yıllarda madde dünyası almış durumda. Değerlerimiz de bu anlamda hızla değişmekte. Tutunduklarımızı elde etmek için ne var ne yoksa her şeyi yakar yıkar olduk. Ve neredeyse sevginin her kapıyı açan anahtar olduğunu unutmuş gibiyiz.

Sevgisizlikten yüreklerimiz buz gibi. Yalnızlık içimizi ürpertiyor. Hiç bir şey bizleri memnun etmiyor, içimizi ısıtmıyor. Geçici zannetmeler ile oyalıyoruz kendimizi. Hep birilerini arıyoruz sevgi adına, aşk adına... Hep bir ihtiyaç hali içindeyiz yüreklerimizi ısıtabilmek için. Yokluk ve yoksunluk tüm hücrelerimizde…

Nereye kadar?? Giderek daha doyumsuz hale gelmeye başladı ilişkiler... Anahtar sözcük sevgi ise, sevmek ise nereden başlamalıyız? Seveceğimiz kişileri nerede bulacağız? Bu soruların cevabını bir tek kişi verebilir. Biz, kendimiz, içimiz, özbenliğimiz. Önce kendimize sevgi göstererek işe başlamalıyız. Bedenimizi severek, onu olduğu gibi kabul ederek, sevilmeye layık olduğumuz farkındalığını içimizde büyüterek başlamalıyız.

Yaşamımızda başımıza gelen olumsuz diye ifade ettiğimiz olayların değerlendirilmesini yaparken kendimizi suçlayarak sabote edeceğimize kendimize sevgi ve şefkat göstererek içimizi ısıtmayı kendi kendimizle başlamalıyız. Bu süreç; bizim dışarıdan birilerine kendimizi tamamlamak adına ihtiyaç duymayacağımız zamanlara kadar sürdürülmeli. Ne zaman kendimizle barışır ve gerçek sevgiyi içimizde kendimize karşı hissederiz o zaman etrafımızdaki insanlarla da paylaşımlarımız farklılaşır. Madde yerini maneviyata bırakır. İçimiz ısınır, kalbimiz dolar taşar. Sevgi dolu iletişimler deneyimleriz.

Hüseyin amcayla birlikte geçirdiğimiz 4 günlük süreç babamın taburcu olmasıyla bitti. Ayrılırken Hüseyin amcamın artık hayatımda bir yeri vardı ve hep olacaktı. Bizde birbirimizi sevmiştik. Ayrılırken kulaklarımda Hüseyin amcanın şu sözleri vardı; “Kızım; seni kızım gibi sevdim... ”, sevgi sevgiyi çekmişti...

Hepinize sevgi dolu farkındalıklar dilerim.

Fotoğraf: Krista Baltroka ~ Flickr
Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.